هتل‌هایی به شکل بوتیک


خیلی سال پیش وقتی‌ که در یک دورهمی صمیمانه با یکی از دوستانم در مورد مقاصد جدید اقامتی صحبت میکردیم برای اولین بار واژه‌ای به گوشم خورد.او که راهنمای حرفه‌ای تور بود ترجیح میداد گردشگرانش را در بوتیک‌ هتل‌ها اسکان دهد، هتل‌هایی که از نظر او خاص بودند و تجربه منحصر به فردی برای مهمانانش محسوب میشدند.اولین باری بود که این واژه را میشندم، ناخواسته هویت بوتیک یا فروشگاه در خاطرم نقش بست و این سوال برایم پر رنگ شد که چه ارتباطی بین بوتیک و هتل وجود دارد؟
این واژه در اواخر دهه 1960 و از طریق خیابان‌های معروفی در اروپا که مرکز فروش محصولاتی با ویژگی‌های متفاوت بودند وارد زبان محاوره شده بود. «بوتیک» از زبان فرانسه وارد زبان انگلیسی شد و در اصل به فروشگاه‌هایی گفته می‌شد که به‌صورت تخصصی کالاهای نایاب و گران‌قیمت را در مقیاسی کوچک (در برابر فروشگاه‌های بزرگ و به‌اصطلاح زنجیره‌ای) عرضه می‌کردند. مشتریان سطح بالا و به اصطلاح نیچ مارکت این فروشگاه‌ها با نیازهای متمایز به خاطر دو اصل مهم خدمات خاص و محصولات نایاب مشتری وفادار این بوتیک‌ها شدند. در اواخر دهه 90 ایده جدیدی در بوتیک‌ها رواج پیدا کرد و در آن درون‌مایه‌ها و شیوه‌ی متمایز و مشخصی از زندگی روزمره بر اساس مد مورد توجه قرار گرفت. بر این اساس کانسپت استورها گسترش یافتند که در آن بخش‌بندی مجزا جهت عرضه محصول دیگر وجود نداشت و محصولات به‌صورت کراس سلینگ در کنار هم عرضه می‌شدند.
از سوی دیگر و در زمانی که کانسپت استورهای سبک زندگی و بوتیک‌ها در دنیای فروش در بورس بودند دو آمریکایی ایده‌ی خلاقانه‌ای ابداع کردند. در دهه 1970 «یان شراگر و استیو روبل» که مدیران اپرای تفریحیات شبانه استودیو 54 بودند به دلیل توسعه و ساخت مفهومی رؤیایی از تفریحات شبانه شهرت بین‌المللی به دست آوردند. این استودیو خانه اُپرای گالو بود و به‌عنوان یک استودیوی CBS مورداستفاده قرار می‌گرفت. شراگر و روبل از زیرساخت تئاتر استفاده کردند تا ظاهر و حس کلاب را تغییر دهند و مهمانی‌های در جستجوی تجربه با درون‌مایه‌ی «یک‌شبه» را با «هنرهای نمایشی» میزبانی کنند. آن‌ها سپس به فکر کلاب شبانه جدیدی به نام پالادیوم در ساختمان قدیمی آکادمی موسیقی نیویورک افتادند و معمار ژاپنی مشهور یعنی آراتا ایسوزاکی را به خدمت گرفتند تا سالن موسیقی قدیمی را با حفظ فضا‌ به یک کلاب شبانه تبدیل کند. پالادیوم اولین کلابی بود که در آن هنر نقطه کانونی تجربه به شمار می‌آمد. آن‌ها متوجه شده بودند که قدرت بالای یک معمار باید بر روی یک محیط تأثیر بگذارد.
تمایل آن‌ها به ایجاد حس اصیل و مرتبط با نیازها و سبک زندگی نسل جدید آن‌ها را به سمت دنیای هتلداری سوق داد. آن‌ها که به‌خوبی اشتیاق و تمایلات مردم را شناخته بودند توانستند الگو نمونه‌ای ایجاد کنند که مفهوم پیشین از آنچه هتل بود را تغییر داد. آن‌ها با شناخت بازار و نیازهای آن دوران به دنبال چیزی متفاوت بودند؛ هتلی که علایق و سبک زندگی آن‌ها را منعکس نماید و جایگزین‌ سرگرم‌کننده‌ای نسبت به هتل‌های آرام و عمومی بازار آن روز باشد. ازاین‌رو فرصت را برای یک نوآوری واقعی غنیمت شمردند و هتل خود را تأسیس کردند. هتل مورگانز در سال 1984 برای پر کردن این جای خالی افتتاح شد. هتلی که صنعت هتلداری را تغییر داد. هتل آن‌ها به‌سرعت مشهور شد و مفهوم سبک زندگی بوتیک هتل را به جهان معرفی کرد. پس از موفقیت مورگانز، آن‌ها هتل‌های به‌شدت موفق رویالتون هتل و پارامونت هتل را افتتاح کردند که هر دو توسط فیلیپ استارک طراحی شد. شراگر در مجموعه‌های جدید خود، مفهوم معاشرت در لابی را معرفی کرد که در آن لابی تبدیل به مکان جدیدی برای دورهم جمع شدن مهمانان هتل و همچنین افراد مقیم شهر نیویورک و طبقه موسوم به «شیک ارزان‌قیمت» شد که در آن خدمات لوکس مقرون‌به‌صرفه در یک محیط خاص و سطح بالا عرضه می‌گردید. شراگر همچنین به خاطر ابداع «اقامتگاه شهری» با هتل دِلانو در میامی و موندریان هتل در وست هالیوود مشهور شد که این دو نیز توسط استارک طراحی شدند. پس‌از آن، هتل ‌هادسون در نیویورک به‌طور کامل مفهوم «هتل به‌عنوان سبک زندگی» را نمایش داد و در شهرهایی مانند سانفرانسیسکو با هتل کلیف و در لندن با هتل سنت مارتینز لین و هتل ساندرسون ادامه پیدا کرد که هر سه این هتل ها نیز توسط فیلیپ استارک طراحی و ساخته شدند.
تأثیر بوتیک هتل‌ها در صنعت هتلداری با افزایش سفرها و اقامت بیشتر شد. افزایش تقاضا در سفر موجب شد که مهمانان و مخاطبین بوتیک هتل‌ها به دنبال خدمات شخصی‌تر، خاص‌تر و باارزش‌تر باشند.

از طرف دیگر ابتکارات و خلاقیت‌های معماری و زندگی بخشی به عمارتهای قدیمی ساخته‌شده توسط معمارانی از گذشته موجب شد که مهمان شیوه‌ای از زندگی را با درک متفاوتی از فضا در این عمارت‌های منحصربه‌فرد تجربه نمایند و تمایز را در تجربه سفر خود حس کند. خدمات شخصی‌سازی شده یکی از رموز موفقیت هتلداری امروز به‌حساب می‌آید، شیوه‌ای که به هتل‌های بزرگ زنجیره‌ای نیز وارد شد و آنان را بر آن داشت تا خود را با هتلداری به سبک بوتیک هتل منطبق نمایند.رمزی که موجب توفیق این سبک‌ از هتل‌ها در تمامی شهرهای بزرگ دنیا شده و اینگونه هتل‌ها را تک‌خاستگاه نموده است….

Leave a Reply